کلاف سردرگم ورزش استان و حامی مالی

آینده هندبال بانوان در تونل تاریک تنهایی

تیم هندبال سنه دژ سنندج امسال بعد از 6 سال دوباره به عنوان نماینده استان در لیگ برتر هندبال حضور دارد. این تیم بدون حامی مالی و با شرایط خیلی سخت نیم فصل اول را بدون کسب حتی یک برد به پایان رساند! برای اطلاع از وضعیت تیم هندبال سنه دژ با پریا فرجی نایب رئیس هیأت هندبال استان و مربی این تیم گفتگو کردیم. پریا فرجی که از سال 80 به طور رسمی هندبال را زیر نظر نشمین شافعیان شروع کرده است تا سال 95 به همراه نماینده سنندج در لیگ برتر هندبال کشور به عنوان بازیکن حضور داشت و بعد از آن تا کنون به عنوان مربی در عرصه هندبال فعالیت می‌کند.

پریا فرجی

تیم هندبال سنه دژ سنندج امسال بعد از 6 سال دوباره به عنوان نماینده استان در لیگ برتر هندبال حضور دارد. این تیم بدون حامی مالی و با شرایط خیلی سخت نیم فصل اول را بدون کسب حتی یک برد به پایان رساند! برای اطلاع از وضعیت تیم هندبال سنه دژ با پریا فرجی نایب رئیس هیأت هندبال استان و مربی این تیم گفتگو کردیم.
پریا فرجی که از سال 80 به طور رسمی هندبال را زیر نظر نشمین شافعیان شروع کرده است تا سال 95 به همراه نماینده سنندج در لیگ برتر هندبال کشور به عنوان بازیکن حضور داشت و بعد از آن تا کنون به عنوان مربی در عرصه هندبال فعالیت می‌کند.
//////////////////////////////////////////////

از چه سالی وارد عرصه مربیگری شدید؟
بعد از آنکه نماینده استان در لیگ برتر نتوانست تیمداری کند برای اینکه قصد نداشتم از هندبال دور شوم در سال 96 به عنوان کمک مربی خانم خرازی با تیم مریوان در لیگ دسته یک و دو کشور کار کردم البته سال 88 زمانی که بازیکن تیم لیگ برتری استان بودم، مربیگری تیم‌های رده پایه استان را بر عهده داشتم و در واقع کار مربیگری من از همان سال شروع شد.

در واقع کار مربیگری را با رده پایه شروع کردید؟
بله، در زمان ریاست آقای عربی در هیأت هندبال استان هدایت تیم جوانان بر عهده من بود در کنار آن هم استعدادیابی را در بین دختران شروع کردیم و توانستیم نفرات مستعدی را در هندبال جذب کنیم که این نفرات اکنون در تیم لیگ برتری سنه دژ بازی می‌کنند. در حال حاضر هم مشغول آموزش بیش از 200 نفر از علاقمندان به هندبال از رده خردسالان تا بزرگسالان هستیم.

چه مدرک مربیگری در هندبال دارید؟
سال 88 کارت مربیگری درجه سه را گرفتم به دلیل یک سری اتفاقات اجازه نداند من در دوره مربیگری درجه دو در استان شرکت کنم در نهایت اسفند ماه سال 98 در استان ایلام مدرک درجه 2 را هم گرفتم. مدرک مربیگری درجه یک هندبال را هم، سال گذشته اخذ کردم.

چگونه به لیگ برتر هندبال بانوان راه پیدا کردید؟
سال گذشته تیم ما در مسابقات لیگ دسته یک هندبال بانوان کشور حضور داشت که بعد از تیم نفت و گاز گچساران به مقام دوم دست پیدا کردیم و موفق شدیم سهمیه حضور در لیگ برتر هندبال بانوان را کسب کنیم.

با چه هدفی امسال در لیگ برتر هندبال بانوان حضور پیدا کردید؟
هدف اصلی ما جمع کردن بانوان هندبالیست‌ در تیم استان بود، چون ما بازیکنان زیادی مثل اسرا زندی، پرستو اسماعیلی، اسرا مرادی، هانیه شاویسی و … داشتیم که سال گذشته برای دیگر استان‌ها بازی می‌کردند ما امسال تلاش کردیم این بازیکنان را جذب تیم استان کنیم که تا حدودی موفق بودیم. که اگر تیم و اسپانسری قوی داشته باشیم همه آن‌ها دوست دارند برای تیم استان خود بازی و افتخار کسب کنند.

چه شناختی از رقیبان خود در لیگ برتر داشتید؟
از اکثر تیم‌ها و بازیکنان شناخت کافی داشتیم و بیشتر آن‌ها در دوران بازیگری هم‌دوره خودم بودند و به خاطر اینکه حامی مالی قوی دارند در ابتدای فصل توانستند بازیکنان خوبی جذب کنند اما تیم ما تا کنون که نیم فصل را هم پشت سرگذاشته ایم هنوز بدون اسپانسر در مسابقات حضور دارد به همین خاطر از همان ابتدای فصل این نتایج را پیش بینی کرده بودیم، ما یک تیم جوان و آینده دار را در اختیار داریم که اکثر آن‌ها تجربه بازی در لیگ برتر را نداشته‌اند اما اگر حضور ما در لیگ برتر تداوم داشته باشد قطعاً در سال‌های آینده نتایج بهتری را کسب خواهیم کرد.

برای حضور در نیم فصل چه برنامه ای دارید؟
یکی از برنامه های ما حفظ سهمیه استان در لیگ برتر است اما به دلیل مشکلات مالی در نیم فصل دوم سه بازیکن از تیم رفتند و نگین رحمانی بازیکن ملی پوش ما همچنان مصدوم است به همین خاطر ما چهار بازیکن که دو نفر آن‌ها بازیکن تیم ملی جوانان هستند را با هزینه شخصی خودم و رئیس هیأت جذب کردیم و امیدوار هستیم در نیم فصل دوم نتایج بهتری کسب کنیم.

برای جذب اسپانسر چه اقدامی انجام داده‌اید؟
از فروردین ماه من با رئیس هیأت به دنبال جذب حامی مالی بودیم و به هر کارخانه و ارگانی که شما فکرش را بکنید مراجعه کرده‌ایم که متأسفانه به در بسته خوردیم یعنی با نامه استاندار تا درِ کارخانه بارز رفتیم که حتی من را راه ندادند! تا کنون با حمایت‌های اداره کل ورزش و جوانان و مساعدت نماینده محترم ولی فقیه در کردستان، آزمایشگاه دی و دکتر یار احمدی، آقای سیروان بهرامی مدیرکل امور روستایی استانداری کردستان و آقای رحیمی پدر یکی از ورزشکاران توانسته ایم قسمتی از هزینه ها را تأمین کنیم که از همه آن‌ها تشکر می‌کنم و بقیه هزینه های تیم هم توسط رئیس هیأت و خودم پرداخت شده است و ما هنوز پیگیر و امیدوار هستیم که یک حامی برای تیم جذب شود.

آیا به بازیکنان و کادر فنی تا کنون پولی بابت قرارداد پرداخت شده است؟
متأسفانه خیر، من به عنوان سرمربی نه تنها یک ریال نگرفته‌ام بلکه از جیب خود هم هزینه کردم چون دوست داشتم هندبال بانوان نابود نشود و بازیکنان از خانواده و شهر خود دور نشوند به همین خاطر بازیکنان هم با کمترین قرارداد که تا کنون هم پولی دریافت نکرده‌اند حاضر شدند برای تیم استان خود بازی کنند برای نمونه بازیکنان تیم‌های دیگر حدود 500 میلیون تومان قرارداد دارند اما سقف قرارداد بازیکنان ما 40 میلیون است که ریالی هم تا کنون دریافت نکرده‌اند! متأسفانه قدر این تیم و بازیکنان را نمی‌دانند.

با این شرایط آینده تیم هندبال بانوان را چگونه پیش بینی می‌کنید؟
با این شرایطی که هیچ حامی مالی وجود ندارد، آینده روشنی در انتظار هندبال بانوان نیست! چون این بازیکنان فقط به خاطر من تا کنون به کار خود ادامه داده‌اند و اگر یک روز نباشم مطمئن باشید چیزی از هندبال بانوان استان نمی‌ماند با این شرایط بدون اسپانسر تیمداری و حضور در لیگ برتر هندبال خیلی سخت است من بجای اینکه به فکر مسائل فنی تیم باشم بیشتر وقت و فکرم را برای برطرف کردن مشکلات مالی می‌گذارم و تمام مسئولیت هندبال بانوان بر دوش من است.

از نحوه داوری مسابقات لیگ برتر در سال جاری رضایت دارید؟
امسال واقعاً تیم ما از داوری ضربه خورد به طور مثال در بازی با تیم لارستان تیم ما نیمه اول سه گل از حریف خود جلو بود اما در نهایت با اشتباهات داوری در پایان بازی را با اختلاف یک گل واگذار کردیم و در بازی با کازرون هم سه گل درست ما را مردود اعلام کردند و در کل اگر اشتباهات داوری نبود اکنون در جایگاه بهتری قرار داشتیم.
شما با چندین رئیس هیأت کار کرده‌اید به نظر شما کدام یک بهتر بوده‌اند؟
همه در حد توان خود برای پیشرفت هندبال استان تلاش کرده‌اند اما به نظر من آقای عرفان سعیدی هر چند جوان هستند اما چون از جنس هندبال است دلسوزانه و سخت کار می‌کنند که هندبال استان در کشور حرفی برای گفتن داشته باشد.

سخن پایانی…
از همسرم آقای عبداله آذرپیرا که ورزشی و مربی کشتی هستند تشکر و قدردانی می‌کنم واقعاً من را درک می‌کنند و در تمام شرایط سخت کنار و حامی من بوده است و حتی جاهایی بوده که من دلسرد شده‌ام اما دوباره به من انگیزه داده که ادامه بدهم. تا کنون با شرایط سخت و کمترین امکانات توانستیم در لیگ حضور داشته باشیم و به هر شکلی لیگ را ادامه می‌دهیم امیدوار هستیم حامی مالی پیدا شود تا بازیکنان با انگیزه بیشتر در بازی‌های باقیمانده امتیازات لازم را برای حفظ سهمیه در لیگ برتر کسب کنند.

لینک کوتاه خبر:

http://bahez.com/?p=10905

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

پربحث ترین ها

آخرین اخبار